Ocena Powstania Warszawskiego z perspektywy czasu

1 sierpnia mieliśmy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym bohaterska walka narodu polskiego doprowadziła w konsekwencji do śmierci wielu naszych młodych obywateli. Powstanie Warszawskie przez historyków oceniane jest różnie, lecz nie da się ukryć, że nie było to zbyt mądre posunięcie dowództwa Armii Krajowej.

Doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego, mimo heroicznej postawy walczących w nim Polaków, było jednym z największych błędów AK. Z punktu widzenia historycznego ale także z posiadanych wtedy przez dowództwo Armii Krajowej informacji, ten zryw nie miał szans powodzenia. Tak twierdzi m.in. prof. Jan Ciechanowski, polski historyk, który jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim, został ranny i dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Przede wszystkim brakowało broni. W wielu przypadkach na jedną kompanię przypadało kilka karabinów i pistoletów oraz kilkadziesiąt granatów. Powstanie zakończyło się wielką klęską i ruiną, która nie dotknęła tak tragicznie żadnej innej stolicy w Europie. Dowództwo Armii Krajowej popełniło wiele poważnych błędów, których konsekwencje okazały się niestety katastrofalne w skutkach.

Zobacz także: Czym jest Nacjonalizm? – część I

Według gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, powstanie militarne wymierzone było w Niemców, natomiast politycznie w Rosjan. Niestety było to błędne stwierdzenie, ponieważ polski zryw niepodległościowy był Niemcom na rękę. Dzięki temu nadarzyła się doskonała okazja aby zrealizować wcześniej powzięty plan zniszczenia polskiej stolicy. Dla III Rzeszy zrównanie Warszawy z ziemią było równoznaczne z zabiciem ducha polskości. Dokonano tego niewielkim kosztem, ponieważ straty wśród Niemców wyniosły nieco ponad 1700 osób.

Rzeź żołnierzy AK była także na rękę Rosjanom, którzy bezpiecznie czekali na drugim brzegu rzeki aż wszystko ucichnie. Dzięki temu problem z Polakami nastawionymi antyrosyjsko rozwiązywał się w zasadzie sam. AK miało informacje, że armia rosyjska nie ma zamiaru wesprzeć powstańców, a mimo tego faktu i tak wydano rozkaz do rozpoczęcia działań zbrojnych.

Mogło być jednak inaczej, ponieważ do połowy lipca 1944 roku Komenda Główna AK nie brała w ogóle pod uwagę powstania w stolicy. Z Warszawy wysyłano zarówno broń jak i ludzi na wschód, aby wesprzeć kolejne etapy akcji „Burza”. Decyzję zmieniono niemal w ostatniej chwili, mając wiedzę o militarnym jak i politycznym fiasku podobnych ruchów w Wilnie i we Lwowie.

Zobacz także: Czym jest Nacjonalizm? – część II

Do 14 lipca 1944 roku Tadeusz Bór-Komorowski w ogóle nie myślał o powstaniu w Warszawie. W depeszy do Londynu z tego dnia stwierdził nawet, że doprowadziłoby to tylko do wielkich strat. Zmienił zdanie o 180 stopni 21 lipca po spotkaniu z Tadeuszem Pełczyńskim i gen. Leopoldem Okulickim, przyjmując ich argumenty o załamaniu Wehrmachtu i zbliżaniu się Sowietów. Zdaniem Ciechanowskiego, wielki wpływ na decyzję Bora miał gen. Okulicki, który parł do powstania.” – prof. Jan Ciechanowski

Ostateczna decyzja została podjęta przez generała Komorowskiego 31 lipca, gdyż powiedziano mu, że rosyjskie czołgi pojawiły się pod Pragą. Dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk Antoni Chruściel „Monter” stwierdził, że jeżeli właśnie w tym dniu nie zapadnie ostateczna decyzja o powstaniu to nie wie, czy będzie mógł dłużej utrzymać swoich ludzi.

Teoretycznie dowódcy powstania liczyli, że Rosjanie przyjdą im z pomocą za trzy do siedmiu dni, choć wiedzieli też, że nie mają poparcia Stalina. Nie wiadomo więc, dlaczego zdecydowano się na zbrojne wystąpienie, skoro realna szansa pomocy ze strony rosyjskiej była znikoma. Generał Władysław Anders określił wybuch powstania jako „nieszczęście” i „zbrodnię”. Nie da się zaprzeczyć, że wystąpienie Polaków było czynem bohaterskim, lecz dowódców należy skarcić za to, że doprowadzili do sytuacji, w której zginął kwiat polskiego narodu.

Źródło: PAP

Summary
Ocena Powstania Warszawskiego z perspektywy czasu
Article Name
Ocena Powstania Warszawskiego z perspektywy czasu
Description
1 sierpnia mieliśmy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym bohaterska walka narodu polskiego doprowadziła w konsekwencji do śmierci wielu naszych młodych obywateli. Powstanie Warszawskie przez historyków oceniane jest różnie, lecz nie da się ukryć, że nie było to zbyt mądre posunięcie dowództwa Armii Krajowej.
Author
Publisher Name
Portal Narodowy24.pl
Publisher Logo

Be the first to comment on "Ocena Powstania Warszawskiego z perspektywy czasu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*