Natura islamu: Koran i Sunny

Znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czym jest natura islamu” stanowi jedno z poważniejszych wyzwań XXI wieku. Europa, która kilkanaście lat temu była ostoją spokoju i postępu cywilizacyjnego teraz stała się miejscem walki muzułmanów z rdzennymi jej mieszkańcami.

Nie jest to walka wyrównana, ponieważ rządy wielu państw wspierają imigrantów w swych dążeniach do uzyskania pewnej formy autonomii. Wraz z napływem imigrantów z Afryki czy krajów Bliskiego Wschodu, którzy w 95% są muzułmanami powraca przekleństwo antysemityzmu, ksenofobii jak i rasizmu, gdzie biały człowiek postawiony jest niejako pod ścianą i nie ma wielkiego wyboru tylko musi walczyć o własny naród lub to co z niego jeszcze zostało.

Dzisiejszy islam ukazywany jest nam na dwa sposoby. Muzułmanie często próbują pokazać islam jako jedną z największych religii świata, religię pokoju, która to stanowi fundament ziemskiej cywilizacji i że to właśnie islam uratował dziedzictwo kultury zachodniej przed zaginięciem w epoce średniowiecza. Mamy też drugą opinię, która pokazuje nam że islam jest brutalny, zacofany, używa przemocy wobec kobiet, wykorzystuje seksualnie dzieci i jest ideologią intelektualnie zacofaną. Która opinia jest więc prawdziwa?

Zobacz także: Żydowski antysemityzm, czyli Żydzi protestują przeciwko… Izraelowi!

Przeszukując Internet dotarłem do ciekawej analizy koranu i innych tekstów, które przez muzułmanów uważane są za święte. Gdybym zwrócił się z tym pytaniem do „ekspertów” to raczej musiałbym się liczyć z dość subiektywnymi odpowiedziami, które uzależnione są od statusu politycznego czy też wyrażanego światopoglądu. Dlatego też odwołanie się do faktów oraz użycie logiki jest podstawą krytycznego myślenia. Ostateczną formą krytycznego myślenia są z kolei pomiary i liczby – czyli matematyka.

W analizie jaką postaram się przeprowadzić będziemy mierzyć znaczenie różnorodnych idei na podstawie ilości słów poświęconych danej tematyce. Założenie jest więc proste: im więcej materiału jest poświęcone danemu zagadnieniu w całej księdze tym też to założenie ma większe znaczenie. Przykładowo Koran poświęca aż 64 procent swojego tekstu sprawie niewiernych dlatego też należy przyjąć, że temat ten stanowi bardzo ważny element w islamskiej doktrynie.

Na początek musimy pamiętać, że wszyscy muzułmanie zgadzają się ze stwierdzeniem, że: „Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest Jego Prorokiem„. Powtórzenie tego zdania trzykrotnie w obecności świadka powoduje, że taka osoba staje się muzułmaninem. To stwierdzenie nie jest jedynie początkiem całej drogi – jest to w zasadzie fundament stanowiący całokształt ideologii jaką jest islam. Czczenie samego Allaha nie wystarczy – trzeba to robić tak samo jak robił to Mahomet.

To kim jest Allah pokazuje nam dokładnie Koran. Ta księga z kolei wskazuje nam bezpośrednio na Mahometa. W 91 miejscach Koran stwierdza, że to właśnie Mahomet jest doskonałym muzułmaninem, jedynym wzorem człowieka, którego akceptuje sam Allah. Czyny i słowa Mahometa są tak ważne, że zostały spisane w zbiorach o nazwie Sunna. Ta z kolei dzieli się na dwa teksty: Sira, czyli biografia Mahometa oraz Hadis, czyli zbiór krótkich historyjek oraz tradycji związanych z muzułmańskim prorokiem.

Ideologia islamu opiera się więc na Koranie i Sunnie (która to dzieli się na Siry i Hadisy). W związku z tym można śmiało założyć, że cała doktryna tej (nazwijmy to umownie) „religii” zawiera się w trzech księgach. Jeżeli coś znajduje się w tej trylogii to oznacza, że jest to islam, cała reszta nią nie jest i sprawa zamknięta. Nie ma więc znaczenia co mówi jakiś imam, uczony czy co pokazuje się w mediach – jeżeli tego co mówi nie da się poprzeć przez doktrynę zawartą w trylogii to nie jest to zgodne z islamem.

Natura islamu: Koran Mahometa

Podobno Koran stanowi źródło całej ideologii. Niestety sam Koran stanowi jedynie 14 procent całości tekstu. Sira oraz Hadis stanowią 86 procent całości tej doktryny. W związku z tym można powiedzieć, że Allah zajmuje jedynie 14 procent, natomiast Mahomet aż 86 procent. Sam Koran jest dość niejasny lecz już Sunny mogą być bardziej zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Dlatego też rozumiejąc Mahometa można zrozumieć islam. Jeżeli chodzi o procentowe porównanie całej trylogii: Koran 14%, Sira 26%, Hadis 60%.

Skoro islam jest ideologią opartą na tekście to musi być w jakiś sposób wyjaśniona też natura samych tekstów. Każdy muzułmanin wierzy, że Koran jest doskonały, kompletny, uniwersalny i wieczny. Nie zawiera on w sobie żadnego błędu gdyż są to słowa samego Allaha. Dodatkowo Mahomet jest doskonałym przykładem na to, jak wieść życie święte. Człowiek cywilizacji Zachodu może nie do końca zdawać sobie sprawę z faktu jak muzułmanie podchodzą do tych (według nich) świętych ksiąg. Każdy muslim wierzy jednak w to, że to co czyta w Koranie i Sunnach jest doskonałym słowem Allaha, a Mahomet jest idealnym przykładem jak należy prowadzić swoje życie.

Tym sposobem doszliśmy do końca pierwszej części naszych rozważań na temat natury islamu. Matematyka przedstawia nam suche fakty, których to żaden ekspert nie jest w stanie nam zagwarantować. Należy też pamiętać, że jeśli jakiś imam mówi coś kontrowersyjnego czy oburzającego, a ma to swoje potwierdzenie w Koranie lub Sunnach to jest to islam. Uruchomiliśmy więc krytyczne myślenie i dzięki temu możemy iść dalej w naszej analizie.

Źródło: Bill Warner, Szariat dla niemuzułmanów

Summary
Natura islamu: Koran i Sunny
Article Name
Natura islamu: Koran i Sunny
Description
Znalezienie odpowiedzi na pytanie "Czym jest natura islamu" stanowi jedno z poważniejszych wyzwań XXI wieku. Europa, która kilkanaście lat temu była ostoją spokoju i postępu cywilizacyjnego teraz stała się miejscem walki muzułmanów z rdzennymi jej mieszkańcami.
Author
Publisher Name
Portal Narodowy24.pl
Publisher Logo

Be the first to comment on "Natura islamu: Koran i Sunny"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*