Natura islamu: Kobiety i ich status społeczny

Islam jako ideologia, która charakteryzuje się dualizmem i stosuje ten sam manewr jeżeli chodzi o traktowanie kobiety. Istnieją więc oddzielne zasady dla kobiet jeżeli czytamy Koran oraz inne gdy zaczynamy zgłębiać Sunny. Która z zasad jest ważniejsza? Uzależnione jest to od kontekstu i sytuacji w jakiej się znajdujemy.

Cała islamska trylogia sporo materiału poświęca doktrynie o kobietach. Niemal każdy werset może być oceniany na podstawie pozycji kobiety w społeczeństwie. Istnieje wiele wersetów, które chwalą matkę ponad wszystkich mężczyzn. Istnieje też wiele takich, które mówią, że kobiety i mężczyźni będą sądzeni w równym stopniu co do ich czynów w Dniu Sądu.

Zobacz także: Natura islamu: Dżihad (jihad), wojna z niewiernymi

W niektórych przypadkach podejście jest neutralne – choć nie zawsze. Proces jaki został użyty w analizie sprawdza cały tekst Koranu w odniesieniu statusu kobiety. Dane żeńskie są podzielone na cztery główne kategorie: status wysoki, równy, niski, neutralny. Niezależnie jednak od statusu jaki zajmuje kobieta w społeczności to i tak podlega męskiej mocy.

Dane pochodzące z Koranu wskazują, że wysoki status kobiety zajmuje 5,3% całości tekstu. Równy status stanowi 23%, natomiast niski 71% całości świętej księgi muzułmanów. Jedynie 0,7% to podejście neutralne.

Zobacz także: Natura islamu: Dobro zawarte w Koranie

Nieco gorzej wygląda pozycja kobiety w Hadisach. Tam o wysokim statusie wspomina tylko 0,13% tekstu. Równy status to 7,1% natomiast niski stanowi aż 93% całości. Reszta to podejście neutralne.

Widać wyraźnie, że zarówno w Koranie jak i Sunnach kobieta stawiana jest znacznie niżej niż mężczyzna, dlatego też w społeczeństwach muzułmańskich dochodzi do wielu patologii i przemocy na tle seksualnym. Co więcej, takie zjawisko jak pedofilia teoretycznie w islamie nie istnieje bo uprawianie seksu i branie ślubu z nieletnimi jest całkowicie legalne.

Źródło: Bill Warner, Szariat dla niemuzułmanów

Summary
Natura islamu: Kobiety i ich status społeczny
Article Name
Natura islamu: Kobiety i ich status społeczny
Description
Islam jako ideologia, która charakteryzuje się dualizmem i stosuje ten sam manewr jeżeli chodzi o traktowanie kobiety. Istnieją więc oddzielne zasady dla kobiet jeżeli czytamy Koran oraz inne gdy zaczynamy zgłębiać Sunny.
Author
Publisher Name
Portal Narodowy24.pl
Publisher Logo

Be the first to comment on "Natura islamu: Kobiety i ich status społeczny"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*