Natura islamu: Koran Mahometa

Dalsza analiza islamu jest możliwa jeżeli uda nam się zrozumieć zarówno Koran jak i Mahometa. Koran jest w zasadzie najsłynniejszą księgą choć nie czyta się jej może zbyt często, a i rozumiana jest znacznie rzadziej. W czasach życia Mahometa było zupełnie inaczej gdyż nawet w Sira (biografii Mahometa) znaleźć można opisy jak niepiśmienni muzułmanie dyskutowali na temat znaczenia tej księgi.

Koran z 632 roku naszej ery (czyli z roku śmierci muzułmańskiego proroka) nie jest tym samym z czym mamy do czynienia obecnie. W tamtych bowiem czasach każdy werset Koranu był powiązany z wydarzeniami z życia Mahometa. Potrzeby Mahometa stanowiły z kolei kontekst w jakim powstawały nowe wersety. Dla tych co żyli blisko proroka każdy kolejny wers był łatwo rozumiany, ponieważ miał swój kontekst. Głos Boga rozwiązywał problemy Mahometa i dlatego też Jego życie stanowi kontekst Koranu i nadaje mu znaczenie.

Zobacz także: Żydowski antysemityzm, czyli Żydzi protestują przeciwko… Izraelowi!

Koran jaki jest sprzedawany aktualnie nie jest tą tradycyjną księgą z przeszłości, ponieważ Osman, kalif (najwyższy władca) nakazał ułożenie wersetów Koranu według długości rozdziałów. W ten oto sposób najdłuższy rozdział znajduje się na początku. Oryginał został spalony. Przegrupowanie rozdziałów doprowadziło do tego, że czas jak i zarys historyczny zostały zniszczone, dlatego ciężko jest to teraz zrozumieć.

Rekonstrukcja Koranu aby wyglądał tak jak za czasów Mahometa nie jest jednak trudna. Czas powstania kolejnych rozdziałów jest nam dobrze znany. Wystarczy więc ułożyć strony kolejnych rozdziałów chronologicznie w jednej linii i dopasować do nich strony Sira. Dzięki temu widzimy, że te dwie księgi do siebie idealnie pasują i na tej podstawie można stworzyć Koran taki, jaki istniał za życia Mahometa.

Zobacz także: Natura islamu: Koran i Sunny

Tak połączone dwie księgi stanowią opowieść o powstaniu ideologii islamu oraz triumfie jaki odniósł on nad arabską kulturą. Dzięki temu każdy może zrozumieć historyczny Koran. Warto też zaznaczyć, że Część Koranu napisana w Mekce różni się od tej późniejszej, napisanej w Medynie. Wczesny Koran jest bardziej religijny i poetycki. Ten z Medyny to już historia i polityka.

Czytając obydwie części można zauważyć radykalną zmianę tonu oraz języka. Różnica powinna być oczywista dla każdego, kto zacznie zgłębiać tą lekturę. Względne rozmiary tych dwóch Koranów kształtują się w ten sposób, że Koran z Mekki stanowi około 64%, natomiast Koran z Medyny 36% całości tekstu.

Źródło: Bill Warner, Szariat dla niemuzułmanów

Summary
Natura islamu: Koran Mahometa
Article Name
Natura islamu: Koran Mahometa
Description
Dalsza analiza islamu jest możliwa jeżeli uda nam się zrozumieć zarówno Koran jak i Mahometa. Koran jest w zasadzie najsłynniejszą księgą choć nie czyta się jej może zbyt często, a i rozumiana jest znacznie rzadziej.
Author
Publisher Name
Portal Narodowy24.pl
Publisher Logo

Be the first to comment on "Natura islamu: Koran Mahometa"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*